Allopecia Areata

Alopesi areata ya pelad da denir Türkçesi saçkırandır. Kısaca para gibi bölgesel saç dökülmesi şeklinde tarif edilebilir. Vücuttaki kıl olan her yerde görülebilir. Diğer saç dökülmelerinden farklı olarak dökülme kısa sürede olur ve geride parlak bir cilt kalır yani tüyleşerek dökülme değildir.

kas-kiran sac-kiran sakal-kiran

Nedenleri;

Çeşitli nedenler söylense de en çok kabul edilen görüş bağışıklık sistemindeki hatadan kaynaklanan ve saç köklerinin ölümüne neden olan maddeler oluşmasıdır.

Yani vücut köklere zarar veren bir madde oluşturur bu tür hastalıklarıa otoimmün hastalık denir. Oluşan bu madde sçı üreten kökteki hücreleri çalışamaz hale getirir ve kıl üretemez olur. Tedavi seçiminde bu çok önem arz etmektedir çünkü bu oluşan zararlı maddelerin zararını engellemedikçe gerçek bir etkiden söz edilmez. Bu maddelerin köke zararını engelleyen tedavi yöntemine immun terapi yani immün olarak zarar veren maddenin zararını engellemektir. İmmunterapi için iki madde kullanılmaktadır SADBE ( suquarik asit di butil ester) ve DPCP (difensipron) tedavide en iyi sonuç vermektedir.

Bu zararlı maddelerin neden oluştuğu konusunda fikir birliği yoktur ancak stresin önemli bir başlatıcı faktör olduğu, tekrar oraya çıkmasında stres  faktörünün etkili olduğu tespit edilmiştir.

Alopecia Areata Türleri;

Farklı bölgelerde farklı isimler (sakalkıran, kaşkıran) kullanılsa da bölgelere göre adlandırılmamıştır, daha çok yaygınlığına göre farklı isimler kullanılır.

Dökülmeler dar alandaysa alopecia areata

Saçın tümü döküldüyse alopecia totalis

Vücuttaki kıllarının tümü kaybedildiyse alopecia universalis olarak adlandırılır.

Alopecia Areata Nerelerde Görülür;

Vücuttaki kıllı her alanda görülebilir, görülme sıklığı şu şekildedir;

Saç

Sakal- bıyık

Kaş

Kirpik

Vücut kılları.

Alopecia Areata Nasıl Anlaşılır ?

Şu bulgulardan biri veya birkaçı görülmelidir;

Para gibi yuvarlak be keskin sınırlı dökülme alanları vardır.

Kayıp kısa sürede ortaya çıkar o alanda günler içinde tam kelleşme olur.

Sıklıkla tüy dahi kalmaz

Saçlar acısız çekilebilir

Alopecia Areata Tedavi

Tedavi başarı sıralaması şu şekildedir;

SADBE ve DPCP aynı guruba girer.

Kortizon enjeksiyonu

Kortzonlu merhem

Sarımsak kullanmak

Saç ekimi

Tedavinin ayrıntıları;

SADBE tedavi ; Saçıran hastalığının sebebi olan immün maddelerin köke zararını engelleyen tek madde SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester ) dir. Sorunu temelden çözmektedir ve bu sayede başarısı farklı çalışmalarda % 90-97 arasında verilmiştir.

DPCP ( difensipron) etki mekanizması suquarik asit di butil ester (SADBE) aynıdır. Mutajenik yani vücut gen yapısında değişiklik yapması (sonradan olacak çocuklarının sakat kalabileceği) sebebiyle DPCP adlı maddenin kullanımı SADBE ye göre daha azdır, başarısı yakındır % 90-95 ler düzeyindedir.

Alopecia Areata Kortizon Enjeksiyonu

Uzun etkili kortizonlar kullanılır.Farklı kaynaklar % 60 ile % 80 lar düzeyinde kabul edilebilir düzeyde tedavi ettiğini yazmaktadır. Burada kabul edilebilir başarı eskisi kadar sık çıkmasa da kozmetik olarak büyük oranda iyileşmeyi ifade etmektedir. Genel ortalamaya bakıldığında % 80 ler düzeyinde bir tedavi başarısı olduğu söylenebilir. Ciltte incelme yapma yan etkisi varr, ve dökülme alanında çukurlaşma olabilir.

Alopecia Areata Sarımsak Tedavisi;

Halk arasında ilk akla gelen tedavidir, cildi tahriş ederek etkili olur. Başarısı % 50 kadardır yani kullanan 100 kişiden 50 kişide kozmetik olarak kabul edilebilir düzeyde geri saç çıkması elde edilir diğer 50 kişide hiçbir değişiklik olmaz

Saçkıranda Saç Ekimi Yapılırmı ?

Son tercih olmalıdır çünkü doğru tedaviyle % 95 ler düzeylerdedir ve bu yüksek ihtimal kullanılmadan ekime karar verilmemelidir. Ekilen saçlarda hastalığın olma ihtimali diğer alanlardaki ile aynıdır, yani eilenlerde hastalığa tutulabilir.

Hiçbir Tedavi Uygulamamak;

Hiçbir şey yapmayan yani ilgilenmeyen kişilerin % 35 inde kendiliğinden çıkar.

Rahatlatıcı ilaçlar;

Saçkıran oluşumunda ve ilerlemesinde kişinin ruh hali de etkilidir. Sedatiflerle  tedavi desteklenir. Stresle mücadele edilmeli ve tedaviye inanılmalıdır, bu şekilde başarı daha da artacaktır.

Saçkıranda tedavi süresi;

En az 4 ay olmalıdır yani başlanan tedavi 4 ay olmadan kesilmemelidir. Az da olsa çıkma varsa 8 ay devam edilmelidir.

4 Comments

Add a Comment
  1. Yüzde kıl domesin tedavisi nedir acaba

    1. Kıl kökünü kökü ayrılmadan üçünü dışarı çıkarmalısınız, böylece kendine bir çıkış yolu oluşturabilecek ve bundan sonra batık oluşmayacak.

  2. Saçlarımdan su dokülüyor bu neyin belirtisidir

    1. Egzamaya bağlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SADBE © 2018