Difensipron Tedavisi

Difensipron etki mekanizması SADBE (suquarik asit di butil ester) ile aynıdır. Başarı oranları kıyaslandığında suquarik asit di butil ester gibi difensipron’un başarısı da % 90 ların üzerindedir.

Saçkıran tedavisinde yurt dışında yaygın olarak hazır satışa sunulmuş paketli şekilde vardır ancak Türkiye de doktor reçetesi ile eczacılar tarafından reçeteye göre o anda hazırlanarak hastalara verilir. Aktif maddesi çok pahalı ( 5 gramı 1000 TL civarı) olduğu için her eczanede her an bulundurulamaz sadece büyük şehirlerde ve az sayıda eczane tarafından yapılmaktadır, bu sebeple küçük şehirlerde temini zor olmaktadır.

Difenspron (DPCP) adlı madde suquarik asit di butil ester (SADBE) gibi saçkıranın sebebi olan saç köküne karşı oluşan zararlı maddelerin köke vereceği zararı engelleyerek tedavi eder. Yani hastalığı kökünden tedavi etmektedir. Bu sayede sarımsak sürmek, tahriş etmek, kortizonlu merhem kullanmak ve kortizon enjeksiyonundan daha başarılı sonuçlar alınır. Uygulaması daha pratiktir.

Bu ilacın başarısını etkileyen en önemli faktör hastalığın yaşı ve yaygınlığıdır. Şöyle ki saçkıranla saçların dökülmesinin üzerinden 3 yıl veya daha fazla zaman geçtiyse sonuç başarısı düşük kalmaktadır benzer şekilde yaşı küçük insanlarda da başarı oranı yaşa paralel düşmektedir. 12 yaşın altında kullanımı yasaktır.

Bu gurup ilaçlardan squarik asit dibutil ester çocuklarda kullanılabilirken difensipron mutajenik etkisi sebebiyle çocuklarda kullanılamaz.

Özetle

Kortizonun sebep olduğu yan etkilere sebep olmaz. Uygun dozda uygun süre kullanılması halinde en başarılı (bazı yayınlarda % 95) iki tedavi yönteminden biridir. Sarımsak, kortizon ve diğer uygulamalardan daha etkili bir yöntemdir. Gen yapısını bozması dışında yan etkisi yoktur. 12 yaş üstünde güvenle kullanılabilir. SADBE ile kıyaslandığında mutajenik olmadığı için SADBE tercih edilebilir.

 

2 Comments

Add a Comment
  1. 1.5 yıldır difensipron tedavisi görüyorum fakat etkili bir sonuç alamadım, difensiprondan önce Sadbe tedavisi aldım. Aynı anda hem Sadbe hem difensipron kullansam olur mu?

    1. Her ikisini birlikte kullanabilirsiniz. 4 saat arayla uygulayabilirsiniz. Bu arada biotin 10 mglık tablet de başlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SADBE © 2018